Ziółko Wrotycz Ziele 50 g Zobacz większe

Ziółko Wrotycz Ziele 50 g

ZI657

Wyciągi z wrotyczu pospolitego mogą wykazywać działanie przeciw-robacze, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjnie. Doskonale mogą się sprawdzić w przypadku zatruć i dolegliwości żołądkowych. Pomocny przy łagodzeniu bólów reumatycznych.

Więcej szczegółów

5903240520657
2026-09-27
8%
ZIÓŁKO
Bartosz Domański
20 szt.

Więcej informacji

Ziółko Wrotycz Ziele 50 g


Wrotycz pospolity – charakterystyka rośliny

Wrotycz pospolity łac. Tanacetum vulgare L. to roślina powszechnie spotykana na naszych krajowych łąkach, polanach czy przydrożach. Należy do rodziny astrowatych. Poznamy go po rzucających się w oczy żółtych kwiatach składających się ze spłaszczonych koszyczków. Od lat doceniane są jego właściwości lecznicze – roślinę wykorzystuję się w medycynie naturalnej np. do leczenia chorób układu pokarmowego czy chorób reumatycznych. Trzeba jednak podkreślić, że z uwagi na wysoką zawartość trującego tujonu w tej roślinie trzeba się z nią obchodzić wyjątkowo ostrożnie i uważnie obserwować reakcję swojego organizmu.

Wrotycz – właściwości

Najbardziej pożądanym surowcem zielarskim jest ziele z dużą ilością koszyczków kwiatowych. Wrotycz posiada bardzo wiele właściwości oraz zastosowań:

    Nalewka wrotyczowa ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe.
    Dzięki zawartości tujonu, wrotycz ma bardzo silne działanie przeciwpasożytnicze. Zwalcza robaki takie jak glisty czy owsiki. W celu uzyskania takiego działania spożywamy szklankę naparu dziennie.
    Napar nadaje się również idealnie do stosowania zewnętrznego na rany, wszy oraz świerzbowce. Według literatury może być również pomocny przy łagodzeniu bólów reumatycznych.
    Aksalyaryne występującą we wrotyczu wykorzystuje się w leczeniu wirusa opryszczyki.
    Świetnie sprawdza się w przypadku zatruć i dolegliwości żołądkowych, ponieważ pobudza błonę żołądka do wydzielania śluzu.

Wrotyczowa mgiełka na komary i kleszcze


Składniki:

  • szklanka wrotyczu
  • wrzątek 
  • 5 kropli olejku lawendowego

Pół szklanki suszu zalewamy gorącą wodą i zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut. Do przestudzonego i przecedzonego naparu dodajemy olejku eterycznego. Następnie zawartość przelewamy do butelki z atomizerem. Tak przygotowany środek wcieramy w skórę.


Sposób przygotowania:

Napar wrotyczowy: 2-3 łyżki suszu 2 szklankami wrzącej wody. Zaparzać 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance.

Odwar wrotyczowy: 2-3 łyżki suszu zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Stosować jako płukanki, okłady na skórę czy wcierki.

Nalewka wrotyczowa: 1 szklankę suchego ziela zalewamy 300 ml alkoholu o mocy od 40 do 70%. Macerujemy przez około 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Filtrujemy. Zażywamy 2-3 razy dziennie po 10 ml w 100 ml wody.


Przeciwwskazania:

  • Wrotyczu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ziele to ma bowiem właściwości silnie poronne oraz wywołujące krwawienia.
  • Ostrożnie do tego środka powinny podchodzić osoby mające kłopot z krzepnięciem krwi. 
  • Odstawić w przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych.

Skład produktu: 100% wrotycz. Najwyższa jakość surowca.
Kraj pochodzenia: Polska



Dołożyliśmy wszelkich starań, aby powyższe dane były poprawne. Nie możemy zagwarantować jednak, że w publikowanych informacjach nie wkradł się błąd, co nie może stanowić podstaw do jakichkolwiek roszczeń wobec naszej firmy.
Zgłoś błąd w opisie produktu