Suplement diety - Mieszanka ziołowa...
ZI664
Korzeń żywokostu może wykazywać silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
5903240520664
2026-08-07
8%
ZIÓŁKO
Bartosz Domański
20 szt.
Data dostępności: 2022-04-07
Ziółko Żywokost Korzeń 100 g
Żywokost lekarski – charakterystyka rośliny
Żywokost lekarski łac. Symphytum officinale L. pochodzi z Europy. W Polsce występuje bardzo pospolicie w stanie naturalnym, można go spotkać na terenie całego kraju – preferuje towarzystwo zbiorników wodnych. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Potocznie nazywany jest polskim żeń-szeniem. Żywokost kwitnie od maja do czerwca. Najbardziej pożądanym surowcem zielarskim jest korzeń żywokostu zbierany jesienią lub wczesną wiosną. Korzeń charakteryzuje się ciemnobrunatną, niemal czarną, podłużną głęboko bruzdowatą powierzchnią i wrzecionowatym kształtem. Przełam korzenia jest rogowaty, białawy, niekiedy lekko brunatnawy.
Żywokost lekarski, a stawy
Korzeń żywokostu wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z tego powodu stosowany jest zewnętrznie na bolące miejsca np. w formie okładów. Oprócz tego przynosi ulgę w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Każdy sportowiec powinien znać korzeń żywokostu gdyż jest to najlepszy naturalny środek na wiele rodzajów kontuzji. Świetnie się sprawdzi w leczeniu np. urazów kręgosłupa i stawów, złamań kości, stanów zapalnych ścięgien oraz bólów mięśniowych.
Korzeń żywokostu – wpływ na skórę
Żywokost jest wyjątkowo cenny z uwagi na wysoką zawartość alantoniny, która jest heterocykliczną pochodną mocznika. Dzięki temu ten surowiec zielarski ma bardzo pozytywny wpływ na skórę, przykładowo:
Skład produktu: 100% korzeń żywokostu. Najwyższa jakość surowca. Zbierany ręcznie ze stanu naturalnego.
Kraj pochodzenia: Polska
Maść z żywokostu – jak zrobić?
Składniki:
Topimy smalec w garnku po czym dodajemy do niego starty na tarce żywokost. Krótko przesmażamy, po zdjęciu z ognia garnek odstawiamy do wystudzenia, przelewamy maść do ciemnych słoiczków, czekamy aż mikstura stężeje, a następnie zakręcamy słoik i odstawiamy go w chłodnym miejscu. Jeśli pojawi się taka potrzeba, bolące miejsce smarujemy grubą warstwą maści 2 razy na dzień.
Stosowanie: Tylko do użytku zewnętrznego! Stosować jako maść, okład czy nalewka.